Фондация Пазител на традицията – Пазителите представя:
Първи национален кулинарен фестивал „Пъстра трапеза на гости на моя град”
Пъстра трапеза на гости на моя град
Националният кулинарен фестивал „Пъстра трапеза на гости на моя град” е единствения по рода си пътуващ кулинарен форум, който демонстрира разнообразието на българската кухня в различните региони, като посещава редица населени места.
Фестивалът е с над 80 събития в България и е гостувал на редица партньорски събития в София, Велико Търново, Кюстендил, Джулюница, Поморие, Хисаря, Сливен, Благоевград, Нова Загора и много други, като навсякъде “Пъстра трапеза на гости на моя град” се е превръщала в уникален празник.
От създаването си през 2008-та година фестивалът се наложи като събитие с оригинален и изключително интересен за широк кръг от хора характер. Целта е да се представи богатото културно наследство на България, като привлече интереса на гостите към разнообразието на регионалната кухня, традиционните занаяти и фолклорното ни богатството.
Пъстра трапеза на гости на моя град
Фестивалът дава възможност на присъстващите да се докоснат до живите традиции, да сътворят различни предмети заедно с майсторите и да опитат вкусни традиционни гозби.
Гости на фестивалите са били, освен професионалните готвачи и младите им наследници от местни училища и гимназии, но също така и много известни личности, които са демонстрирали своите умения в кулинарното изкуство. Част от от нашите изтъкнати гости са Пейо Филипов, Иван Кристофф, Стефка Берова, Катя Близнакова, Стефан Илчев, Багатур, кметове на градове и на райони в София.
На всяко издание на фестивала майсторството си демонстрират и едни от най-добрите занаятчии и фолклорни изпълнители в страната, мнозина от тях – носители на наградата “Пазител на традициите”.
Пъстра трапеза на гости на моя град
Протичане на събитието
Фестивалът „Пъстра трапеза на гости на моя град” по традиция се провежда в рамките на един ден, като в някои градове е гостувал и в два поредни дни. Той е с начален час около 10:00 часа и продължителност до 15:00 – 16:00 часа. Програмата включва кулинарна изложба на регионални ястия, приготвени от хора от региона и донесени на празника. Подреждане и оценяване от жури на ястия на участници в кулинарната изложба на традиционни ястия. Фолклорна програма на сцената на фестивала с представяне на автентичен фолклор от самодейни и професионални състави, демонстрации на занаяти с възможност за участие на гостите в тях – Чаршия на занаятите, забавления за децата, които рисуват на детския пленер. В края на фестивала журито връчва награди за най-оригинална рецепта, вкус, визия на щанд и т.н. Професионална кухня на която се провежда състезание за млади готвачи от професионалните гимназии, представят се професионални готвачи и кулинари. “Тавичката на шефа” е атрактивно съоръжение в което могат да се приготвят около 1900 порции за гостите на празника.
Пъстра трапеза на гости на моя град
Конкретните модули на събитието са:
- „Тавичка на шефа” – изключително атрактивна демонстрация, привличаща многобройна публика – готвене на ястие по традиционна българска рецепта, на жив огън, под ръководството на шеф Пеньо Иванов, като в “тавичката” могат да се приготвят различни ястия.
- демонстративно готвене от професионални готвачи. Тук могат да вземат участие представители на местния ресторантьорски и туристически бизнес;
- отборно състезание на между млади бъдещи готвачи от професионални гимназии или други обучителни организации от общината;
- кулинарна изложба-конкурс на местни традиционни ястия, представени от жители на региона – предвиждат се шест предметни награди за автентична рецепта, вкус, визия, оригиналност, десерт и общо представяне;
- фолклорна програма от читалищни самодейци и творчески колективи, гостуващи професионални изпълнители;
- демонстрации по изработване на предмети за бита и сувенири от майстори на народни занаяти; ● пленер и изложба на детски рисунки на тема „Рецептите на баба”;
- шеговити състезания по надяждане: “Кой изяде боба?“, “Кой изяде кисело мляко” и др.
Пъстра трапеза на гости на моя град
С уникалния си формат на провеждане празника се осъществява тесен контакт с местните общности чрез активното им участие в популяризирането на характерни за региона сезонни, празнично-обредни и ежедневни ястия. Привлича градския човек към по-широкото им използване за семейната трапеза като предпоставка за здравословно и пълноценно хранене. Това става с публични демонстрации за приготвяне на традиционни гозби и възможността всеки от публиката да ги опита.
Тук бизнесът, земеделските производители, занаятчиите и местните културни институции си подават ръка за реализиране на общ, атрактивен за туризма, културен продукт. Фестивалът дава сцена за творческа изява на местни самодейни състави и индивидуални изпълнители, като осигурява възможност за задоволяване потребността от практикуване и развитие на съществуващи и възраждане на забравени традиции. Осъществява връзката между поколенията и различните социални групи.
Пъстра трапеза на гости на моя град
Събитията по провеждане на фестивала представляват интерес и са широко отразявани в медиите – регионални и национални. Предавания за него са правили ефирните програми на БНТ и БНР, както и регионалните центрове за радио и телевизия. Статии и публикации има в интернет, регионалните и национални ежедневници, тематични списания за хоби и туризъм, кулинария, селско стопанство и др.
Подробна информация за историята на фестивала и населените места, на които е гостувал могат да се видят на неговия сайт www.culinaryfestival-bg.com, на сайта на Асоциацията www. ariz7. и във фен-страниците във фейсбук: http://www.facebook.com/pustra.trapeza http://www.facebook.com/pustratrapezapage
Видеозаписи на проведени събития:
https://www.youtube.com/c/PustraTrapeza/videos